|
Nad morzem - cechy krajobrazu nadmorskiego
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 22838 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Element zabawy wpleciony w proces dydaktyczny nie tylko podnosi jego jakość, ale i efektywność. Uczniowie chętniej w nim uczestniczą, lepiej zapamiętują i przyswajają przekazywaną wiedzę. W scenariuszu wykorzystałam stare, pocięte pocztówki i arkusze szarego papieru. Uczniowie świetnie się bawili.
Scenariusz zajęć otwartych prowadzonych w klasie II
Ośrodek tematyczny: Wędrówki po kraju
Temat dnia: Nad morzem
Cele operacyjne:
Uczeń:
- wyróżnia cechy krajobrazu nadmorskiego
- rozumie pojęcie “morze”
- wskazuje morze i miejscowości nadmorskie na mapie
- wymienia środki transportu wodnego
- umie wyrazić swoje odczucia po wysłuchaniu nagrania
- potrafi przedstawić sytuację wykorzystując środki pozawerbalne
- wykonuje ilustrację przedstawiająca morze
- zgodnie współpracuje w grupie
Metody: rozmowa dydaktyczna, mapa skojarzeń, zabawowa, praktycznego
działania
Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: podręcznik, duże arkusze szarego papieru, flamastry, gazety, kartoniki z nazwami środków transportu wodnego, kartony, kredki, pocztówki z krajobrazami, nagranie z odgłosami morza
Przebieg zajęć:
- Wysłuchanie nagrania z odgłosami morza.
- rozmowa na temat wysłuchanego nagrania.
- Wykonanie przez uczniów podzielonych na grupy mapy skojarzeń do pojęcia “morze”.
- Prezentacja przez liderów grup wykonanych plakatów.
- Wypowiedzi na temat krajobrazu nadmorskiego na podstawie ilustracji zawartej w podręczniku oraz planszy z krajobrazem nadmorskim.
- Zabawa z wykorzystaniem gazet “Sztorm na morzu” (zabawa polega na wprowadzaniu w ruch gazet z różnym nasileniem, w ten sposób, aby uzyskać efekt sztormu).
- Wskazywanie na mapie morza i miejscowości nadmorskich.
- zapisywanie w zeszycie miast położonych nad morzem
- Środki transportu wodnego – uczniowie otrzymują kartoniki z nazwami środków transportu i układają je w kolejności alfabetycznej.
- Układanie przez grupy puzzli – pociętych pocztówek z krajobrazem nadmorskim. Słowne opisywanie powstałych obrazów.
- Słuchanie odgłosów morza – tworzenie obrazów w wyobraźni.
- Wypowiedzi uczniów na temat ich wyobrażeń.
- Wykonanie prac plastycznych – “Nad morzem” – praca w grupach.
- Wystawa prac, wspólna ocena.
Opracowała: Edyta Świstak
|
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|